643955-201 HP 750W Common Slot Platinum Plus HotPlug Power Supply Kit
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 643955-201
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 750W
- Hot Plug
- Power Supply
- Common Slot
- Part #: 643955-201
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HP Common Slot (CS) Power Supplies share a common electrical and physical design that allows for hot-swap, tool-less installation into HP server and storage solutions. CS power supplies are available in multiple high-efficiency input and output options, allowing users to "right-size" a power supply for specific server/storage configurations and environments. This flexibility helps to minimize power waste, lower overall energy costs, and avoid "trapped" power capacity in the data center. A key part of the HP Thermal Discovery Services, CS Platinum/Platinum Plus Power Supplies provide the IT industry's highest level of power efficiency(94%), helping customers to reduce power requirements by up to 60W per server and reducing overall data center power requirements by up to 10% (as compared to ProLiant G6 power estimates). CS Platinum/Platinum Plus power supplies also enable HP Power Discovery Services which focus on increasing compute density while reducing data center outages.
Power Supply Specification | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Power Supply |
| Max Input Voltage: | AC 100-220 V |
| Power Capacity: | 750W |
| Upgrade Type: | System Specific |
| Efficiency: | 94% |
| 80 Plus Certification: | 80 Plus Platinum |
| Hot Pluggable: | Yes |
| Frequency Required: | 50/60 Hz |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2 pounds |
| Height: | 1.5 in |
| Depth: | 7.5 in |
| Width: | 3.4 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant DL160 Gen8 | HP ProLiant DL385p Gen8 | |
| HP ProLiant DL360e Gen8 | HP ProLiant ML350e Gen8 | |
| HP ProLiant DL360p Gen8/SE | HP ProLiant ML350p Gen8 | |
| HP ProLiant DL380e Gen8 | HP ProLiant SL4540 Gen8 | |
| HP ProLiant DL380p Gen8 | HP ProLiant SL4545 Gen7 | |